Ρεάλ-Ερ. Αστέρας 72-56: Επιστροφή στις νίκες για τους μπλάνκος

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό (89-87), η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 72-56.

Καταιγιστική η Ρεάλ στην αρχή του αγώνα, η οποία είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-10). Άμεση απάντηση από τον Ερυθρό Αστέρα στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπού έκανε ένα επί μέρους σκορ 20-14, με τους μερένγχες να διατηρούν το προβάδισμα τους και για αυτό προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-30).

Αν και η ομάδα του Βελιγραδίου μείωσε στους δύο πόντους την διαφορά (44-42, 25' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι μερένγχες ήταν πιο αποτελεσματικοί και με δέκα σερί πόντους, προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-44). Σαρωτική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 72-56.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Μούσα και Ντεκ με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Μπεντίλ και Βιλντόσα με 17 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-10, 39-30, 54-44, 72-56