Εφές-Άλμπα 78-74: Με double double των Μίτσιτς και Κλάιμπερν

Η Εφές με ανατροπή νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 78-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-2, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 3-1.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Άλμπα Βερολίνου να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Η Εφές ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, προσπέρασε και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Άμεση απάντηση από τους Βερολινέζους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-17, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Η Εφές πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, ξαναπήρε τα ηνία και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 78-74.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς (11 ασίστ και 2 ριμπάουντ) και Κλάιμπερν (11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ) με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Μπλατ και Ζούσμαν ξεχώρισαν με 15 πόντους έκαστος.

Δεκέλαπτα: 22-23, 41-37, 58-60, 78-74