Βίρτους Μπολόνια - Μπάγερν Μονάχου 66-63: Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη

Τη νίκη κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει η Βίρτους Μπολόνια αφού επικράτησε με σκορ 66-63, με τους γηπεδούχους να κάνουν «σεφτέ» στις νίκες.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα και οι δυο ομάδες βρίσκονται στο 1-1.

Από τη Βίρτους ξεχώρισε ο Λούντμπεργκ με 13 πόντους, ενώ από τη Μπάγερν πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Λούσιτες με 15 πόντους.

Η Βίρτους έδειχνε ότι το θέλει πιο πολύ!

Η ιταλική ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων προηγήθηκε με 13-7 έπειτα από τρίποντο του Χάκετ, με το χρονόμετρο να δείχνει 6' από την έναρξη της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-16 και τους ασπρόμαυρους να έχουν τα ηνία του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα αντέδρασε και 5' πριν το ημίχρονο ο Μπαμπ με τρίποντο έκανε το 30-25. Ο Αντρέας Ομπστ έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου, καθώς σε σχεδόν νεκρό χρόνο «έγραψε» το 34-32 το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Μπάγερν ξεκίνησε δυνατά και έφτασε να προηγείται με 37-41 κι ενώ απέμεναν 6:31''. Ωστόσο η Βίρτους κατόρθωσε να προηγηθεί και πάλι με 5 συνεχόμενους πόντους του Λούντμπεργκ, ο οποίος 4:35'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έκανε το 46-41. Το τρίτο μέρος του αγώνα τελείωσε με σκορ 56-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με τον Τεόντοσιτς με 64-54 κι ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 7:28'' πριν το τέλος. Στη συνέχει η φιλοξενούμενη ομάδα αντέδρασε χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει την ανατροπή, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 66-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 34-32, 56-51, 66-63.