Μονακό-Εφες 95-92: Υπέταξαν τους πρωταθλητές Ευρώπης οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 95-92, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 2-0, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 1-1.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Εφές στον αγώνα, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, προσπέρασε και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (36-35).

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να είναι στο +7 στο 25' λεπτό (57-50), αλλά η τουρκική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 10-1, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Αμφίρροπο το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Μάικ Τζέιμς με καλάθι του, 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ισοφάρισε για την Μονακό σε 82-82, το οποίο ήταν το τελικό σκορ της τέταρτης περιόδου. Ιδιαίτερα, στα τελευταία δευτερόλεπτα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Βασίλιε Μίτσιτς τραυματίστηκε κατά την προσγείωση του μετά από σουτ. Η Μονακό ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 95-92.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Ντιαλό με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Μίτσιτς με 27 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 12-20, 36-35, 58-60, 82-82 (τέλος της κανονικής περιόδου), 95-92 (τέλος της α' παράτασης)