Μακάμπι Τ.Α.-Ζαλγκίρις 84-83: Με υπογραφή των Κόλσον, Μπόλντγουιν και Λορέντζο Μπράουν

Σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές, η Μακάμπι Τελ Αβιβ κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και νίκησε την Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-83.

Πολύ υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μακάμπι Τελ Αβιβ να παίζει πιο αποτελεσματικά και για αυτό ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-27). Οι "πράσινοι" με επτά σερί πόντους, προσπέρασαν στο σκορ και πήραν προβάδισμα με έξι πόντους στο 15' λεπτό (38-32). Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα επόμενα λεπτά και μείωσαν την διαφορά, αλλά η λιθουανική ομάδα προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Η "ομάδα του λαού" ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-65). Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έντεκα πόντους σε τρεις περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, οι "πράσινοι" πίεσαν και έφεραν τα πάνω-κάτω, αφού προηγήθηκαν με έντα πόντο στο 38' λεπτό (83-82). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ήταν πιο αποτελεσματική στο τελευταίο λεπτό και νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-83.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Κόλσον και Μπόλντγουιν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Λορέντζο Μπράουν να έχει 13 πόντους, 11 ασίστ και δύο ριμπάουντ. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Έβανς και Χέις με 17 κι 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 30-27, 46-48, 71-65, 84-83