Ολυμπιακός – Μονακό 72-96: Δέχτηκε την ισοφάριση και πάει στο Μόντε Κάρλο για ένα διπλό

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε με πολύ διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο ματς και γνώρισε την ήττα από τη Μονακό στο ΣΕΦ με 72-96. Οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των Playoffs και πήραν το πλεονέκτημα έδρας στο Πριγκιπάτο. Οι Πειραιώτες παρότι ξεκίνησαν καλύτερα σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση και προηγήθηκαν 16-6 στην αρχή, δέχτηκαν στη συνέχεια ένα 0-17, το οποίο ουσιαστικά τους έβγαλε από τη διεκδίκηση της νίκης.

Οι Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ άρχισαν την αναμέτρηση στο ΣΕΦ για τον Μπαρτζώκα, απέναντι στους Τζέιμς, Ουατάρα, Βέστερμαν, Μπέικον και Μοτεγιούνας του Ομπράντοβιτς.

Με αλλαγές σε όλα τα μαρκαρίσματα ξεκίνησαν οι ερυθρόλευκοι, με σκοπό να μη ζεσταθούν οι σουτέρ της Μονακό και φυσικά να αποκόψουν τον Τζέιμς από τους συμπαίκτες του. Προηγήθηκαν 11-4 στο 5ο λεπτό μέσα σε πανδαιμόνιο, αφού έλεγξαν το αμυντικό ριμπάουντ και έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο, βρίσκοντας ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα. Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ολότελα διαφορετική στο πρώτο δεκάλεπτο σε σχέση με το ματς της Μ. Τετάρτης (20/4). Οι Πειραιώτες εκτός από τη γνώριμη ένταση στην άμυνα, είχαν καλή κυκλοφορία, ωστόσο αν δεν βιάζονταν σε κάποιες φάσεις θα είχαν μεγαλύτερο προβάδισμα από το +6 (16-10).

Η είσοδος του Πάρις Λι και η πίεση του πάνω στη μπάλα, δημιούργησε πρόβλημα στον Ολυμπιακό, ο οποίος χαλάρωσε ανεξήγητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και αναλώθηκε σε άστοχα σουτ από την περίμετρο. Οι Μονεγάσκοι παράλληλα βρήκαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι από το παιχνίδι ένας εναντίον ενός του Μπέικον και προσπέρασαν (21-22) στο 15ο λεπτό. Το κακό συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν άλλαζαν καν δεύτερη πάσα, αγωνίζονταν χωρίς αυτοπεποίθηση και βρέθηκαν στο -14 (21-35) στο 16ο λεπτό. Η λήξη του ημιχρόνου έφερε τους Πειραιώτες στο -12 (28-40) και ήταν φανερό, ότι έπρεπε να αλλάξουν επειγόντως την εικόνα τους, προκειμένου να επανέλθουν στη διεκδίκηση της νίκης.

Όσοι περίμεναν ότι ο Ολυμπιακός θα αντιδρούσε επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, διαψεύστηκαν, αφού το δεύτερο μέρος ξεκίνησε καταστροφικά για τους ερυθρόλευκους, που βρέθηκαν ακόμα και στο -18 (34-52) στο 23ο λεπτό. Δεν είχαν καμία σωστή ιδέα στην επίθεση, χάνονταν στην άμυνα και έμοιαζαν αδύναμοι περισσότερο πνευματικά παρά σωματικά. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν μέσω της άμυνας και κατάφεραν να ψαλιδίσουν τη διαφορά (40-52) στο 26ο λεπτό, όμως όταν βρήκε ο Τζέιμς το… χέρι του, οι Μονεγάσκοι ξέφυγαν με +21 (45-66) στο 28ο λεπτό. Από τη μία οι φιλοξενούμενοι με τη ψυχολογία στα ύψη κι από την άλλη οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι ήταν απελπιστικά άστοχοι ακόμα και στις βολές, διαμόρφωσαν το σκορ της τρίτης περιόδου (51-69) που έδινε στους Μονεγάσκους σαφέστατο προβάδισμα νίκης.

Το ματς είχε στραβώσει και δεν ήταν εύκολο για τον Ολυμπιακό να αλλάξει τα δεδομένα. Το κοινό στήριξε την ομάδα παρά την κακή εικόνα που είχε πάνω στο παρκέ και το σκορ στο 33ο λεπτό ήταν 60-74. Το σχήμα καμικάζι με Ντόρσεϊ, Σλούκα, Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα, αλλά η απελπιστική αστοχία τους τους κρατούσε μακριά (67-90 στο 37ο λεπτό). Το τελικό 72-96 αποτελεί μια ιδιαίτερα βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό, αλλά η σειρά έχει ακόμα δρόμο και τα πάντα θα κριθούν στη Γαλλία.

Ο Ολυμπιακός θα ψάξει πλέον τουλάχιστον μια νίκη στο Μόντε Καρλό, ώστε να φέρει το πλεονέκτημα και πάλι στον Πειραιά. Η ομάδα του Μπαρτζώκα, έχει δείξει ότι έχει τον τρόπο να αντιδρά στα δύσκολα, κάτι το οποίο έχει αποδείξει σε όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν.

Οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν και πάλι την Τετάρτη του Πάσχα (27/4) στην έδρα της Μονακό.

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96

On Fire: Ο Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους

Ξεχώρισαν: Ο Βεζένκοφ με 14 πόντους για τον Ολυμπιακό και ο Άντουσιτς με 19 πόντους για τη Μονακό.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +25 (69-94) για τη Μονακό στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Το 0-17 σερί που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος και έθεσαν τις βάσεις για την επικράτηση.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μπολτάουζερ, Βίλιους