Μπασκόνια-Ζαλγκίρις 96-79: Οι Βάσκοι έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την φετινή σεζόν

Η Μπασκόνια επικράτησε εντός έδρας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 96-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-16, ενώ η Λιθουανική ομάδα έπεσε στο 7-20.

Καταιγιστική η Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δείχνοντας πόσο πολύ θέλει την νίκη, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 20 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-15). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-40).

Η ομάδα από την Βιτόρια συνέχισε δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-10, προηγήθηκε με 27 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-50). Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας μείωσε, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 29-19, η Μπασκόνια κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά της και να νικήσει εντός έδρας με 96-79.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Ένοχ και Γκιεντράιτις με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους και Λουκοσιούνας με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-15, 57-40, 77-50, 96-79

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.