Εφές-Άλμπα 87-77: Με «28αρα» του Λάρκιν

Η Εφές έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 87-77, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 15-11 (5η θέση), ενώ η Γερμανική ομαδα έπεσε στο 11-15 (10η θέση).

Καταιγιστικό το ξεκίνημα της Άλμπα Βερολίνου στην αρχή του αγώνα, γιατί πήρε προβάδισμα ακόμη και με 13 πόντους (22-9), αλλά η Εφές μείωσε την διαφορά και για αυτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Παρότι η Γερμανική ομάδα ανέβασε την διαφορά και στους 15 πόντους (34-19, 15' λεπτό), οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 17-3 και ισοφάρισαν στο 39' λεπτό (36-36). Οι πρωταθλητές Γερμανίας με ένα τρίποντο του Μάτισεκ στα 46 δευτερόλεπτα, ξαναπέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-18. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με την τουρκική ομάδα να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57). Η Άλμπα δεν σταμάτησε να παλεύει και στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Εφές διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 87-77.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Λάρκιν (5ρ. και οχτώ ασίστ) και Μπράιαντ (7ρ. και δύο ασίστ) με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Ντα Σίλβα (5ρ.) και Λο (4ρ. και δύο ασίστ) με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 87-77

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.