Μπαρτσελόνα-Φενέρμπαχτσε 88-67: Σάρωσαν οι μπλαουγκράνα και εξασφάλισαν την πρώτη θέση

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 88-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-5 (1η θέση), ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 9-15 (12η θέση).

Σαρωτική ήταν η Μπαρτσελόνα στην αρχή και πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους (25-13, 7' λεπτό), με την Φενέρμπαχτσε να μαζεύει την διαφορά με οχτώ σερί πόντους και να είναι στο -4 στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-34).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-49). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 88-67.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Αμπρίνες και Μίροτιτς με 18 πόντους έκαστος, με τον Νικ Καλάθη να έχει πέντε πόντους, πέντε ριμπάουντ και δέκα ασίστ σε 19:34 λεπτά. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Γκούντουριτς και Ακπινάρ με 15 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-21, 42-34, 70-49, 88-67

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.