Μακάμπι Τ.Α.-Ρεάλ 75-74: Με δύο βολές του Γουίλμπεκιν

H Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με ανατροπή την Ρεάλ Μαδρίτης με 75-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-11 (6η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 18-8 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές, με τους μερένγχες να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Αν και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν δύο φορές στο σκορ και ισοφάρισαν άλλες δύο φορές στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η βασίλισσα κράτησε την διαφορά της και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-59). Παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με εννέα πόντους (74-65, 35' λεπτό), η Μακάμπι Τελ Αβίβ με δέκα σερί πόντους ανέτρεψε τις καταστάσεις και χάρη σε δύο βολές του Γουίλμπεκιν, νίκησε εκτός έδρας με 75-74.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκε ο Έβανς με 19 πόντους, με τους Νάναλι και Γουίλμπεκιν να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιαμπουσελέ και Πουαριέ με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.