Ερ. Αστέρας-Μακάμπι Τ.Α. 84-77: Με την δύναμη της έδρας και πλουραλισμό στο σκοράρισμα

O Ερυθρός Αστέρας υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Μακάμπι Τ.Α. με 84-77 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 11-12 (7η θέση), ενώ η ομάδα από το Ισραήλ έπεσε στο 11-11 (8η θέση).

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και είχε τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-10). Αν και οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμη και με 16 πόντους (35-19, 15' λεπτό) στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι Τ.Α. με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 29-18 βρήκε απαντήσεις και μείωσε την διαφορά.Οι γηπεδούχοι βέβαια υπερασπίστηκαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Παρότι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά δύο φορές στους έντεκα πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα από το Ισραήλ πέρασε στην αντεπίθεση με ένα επί μέρους σκορ 16-4 και πήρε προβάδισμα με ένα πόντο (60-59, 28' λεπτό). Οι ερυθρόλευκοι ξαναπήραν τα ηνία της αναμέτρησης με έξι σερί πόντους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-60).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και πήραν διαφορά με δώδεκα πόντους στο 35' λεπτό (72-60). Αν και οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας με 84-77.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Κάλινιτς (5ρ. και πέντε ασίστ) και Γουόλτερς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τ.Α. ξεχώρισαν οι Νάναλι και Γουίλιαμς με 24 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-10, 42-39, 65-60, 84-77

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.