Ολυμπιακός – Αρμάνι. Μ 67-58: Ερυθρόλευκη κυριαρχία

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μία ακόμα σπουδαία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στην Αρμάνι με σκορ 67-58 και ανέβηκε στο 15-9 αφήνοντας τους Ιταλούς στο 17-8.

Οι Πειραιώτες με την επικράτηση κόντρα στους Ιταλούς, έκαναν ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στην οκτάδα και ακόμα ψηλότερα.

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου και Φαλ, ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας την αναμέτρηση απέναντι στους Χολ, Ντιλέινι, Ντάνιελς, Μέλι και Χάινς του Έτορε Μεσίνα.

Οι άμυνες κυριάρχησαν στο ξεκίνημα, ο ρυθμός ήταν άγνωστη λέξη, με αποτέλεσμα το 6-6 να είναι απολύτως φυσιολογικό στο 6ο λεπτό. Στη συνέχεια οι Ιταλοί βρήκαν καλές συνεργασίες στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τα μις ματς που έφτιαξαν και ξέφυγαν με +5 (6-11) στο 8ο λεπτό. Οι συνεχόμενες αναμετρήσεις των δύο αντιπάλων, ανάγκασαν τους προπονητές τους να ανοίξουν από νωρίς το ροτέισον, από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο το Μιλάνο ήταν πιο συγκεντρωμένο και πνευματικά έτοιμο, υπό τη καθοδήγηση του Ροντρίγκες. Η αστοχία του Ολυμπιακού (2/14 σουτ) τον ανάγκασε να μείνει πολύ χαμηλά στην παραγωγικότητα (7-15).

Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να σπαταλούν κατοχές σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έχτισαν διψήφια διαφορά (9-21) στο 12ο λεπτό. Η είσοδος του ΜακΚίσικ, έδωσε ενέργεια στην ομάδα του και η επίθεση απέκτησε κίνηση. Σε συνδυασμό με την πίεση του Γουόκαπ στους κοντούς, ο Ολυμπιακός μείωσε 20-25 στο 16ο λεπτό. Οι Πειραιώτες είχαν ανεβάσει την ένταση στα μετόπισθεν, οι Ιταλοί είχαν συμπληρώσει από νωρίς τα ομαδικά φάουλ, γεγονός στο οποίο χτύπησε η ομάδα του Μπαρτζώκα και πλησίασε σε απόσταση βολής (24-25) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 25-27, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, τα δύο τρίποντα του Χολ, έδωσαν αυτοπεποίθηση στην Αρμάνι, που είχε 0/5 στο πρώτο μέρος και την έφεραν στο +8 (29-37) στο 23ο λεπτό. Όμως οι ερυθρόλευκοι, ξανά μέσα από την καλή τους άμυνα, μείωσαν σε 38-41 στο 28ο λεπτό, αλλά σίγουρα χρειάζονταν δημιουργία, από την οποία θα ερχόταν και το σκορ. Οι Πειραιώτες εξαιτίας της καλής τους παρουσίας στο πίσω μέρος του παρκέ, εκεί όπου δέσποζε η παρουσία του ΜακΚίσικ, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -4 (39-43), κάτι που τους έδινε ελπίδες για τη νίκη. Απέμενε να λύσουν βέβαια το δεδομένο επιθετικό τους πρόβλημα.

Στο παιχνίδι κυριάρχησε η σκληράδα εκατέρωθεν, θυμίζοντας μάχη των πλέι οφς και με προσωπικές ενέργειες των Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 48-47 στο 33ο λεπτό. Τα δύο τρίποντα του Σλούκα, στην είσοδο του τελευταίου πενταλέπτου, έβαλαν… φωτιά στο ΣΕΦ, έφεραν την ελληνική ομάδα στο +6 (56-50) και ήταν ικανά να αλλάξουν τη ροή του ματς. Σε ένα κρίσιμο σημείο, με τη μπάλα να ακουμπάει στο ζωγραφιστό, το σκορ έγινε 64-53 στα 2’.19’’, με τους Πειραιώτες να κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Από τη στιγμή μάλιστα που έριξαν στο καναβάτσο τον αντίπαλό τους, δεν κοίταξαν πίσω. Νίκησαν με 67-58 ένα σπουδαίο σύνολο, την τρίτη ομάδα της βαθμολογίας και πλέον κάνουν όνειρα, τα οποία δεν έχουν ταβάνι! Αξίζει να πιστωθεί στον Γιώργο Μπαρτζώκα, ένα ακόμα εξαιρετικό κοουτσάρισμα και στην ομάδα ότι έμεινε ενωμένη και πνευματικά έτοιμη ακόμα και αν οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι για τρία δεκάλπετα.

Οι ερυθρόλευκοι με την νίκη τους αυτή, συνεχίζουν την επιτυχημένη τους πορεία, δείχνουν ότι έχουν αφήσει πίσω τους για τα καλά την ταλαιπωρία που τους προκάλεσε ο κορονοϊός και συνεχίζουν απτόητοι την πορεία τους για όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι οφς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 14/29 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 27/36 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 9/11 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 μπλοκ.

Δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

On Fire: Ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους στο πιο κρίσιμο χρονικά σημείο.

Ξεχώρισαν: Ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους, ο Μουσταφά Φαλ με 12 πόντους και ο Σακίλ ΜακΚίσικ (14 πόντους), που τα έδωσε όλα μπροστά και πίσω. Ο Ντέβον Χολ, πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι με 15 πόντους, ενώ θετική ήταν κι η παρουσία του Ντίνου Μήτογλου με 8 πόντους.

Το στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση: Τα δύο τρίποντα του Σλούκα, που έκαναν το σκορ 56-50 στο 35ο λεπτό, άλλαξαν τη ροή του αγώνα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 (65-53) για τον ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Ρίζικ – Βίλιους - Νέντοβιτς