Ρεάλ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-65: Νίκη για την Βασίλισσα με σύνθεση ανάγκης

Παρότι η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολλές απουσίες, κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και να νικήσει εντός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 71-65, με αποτέλεμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 14-3, ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 10-7.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Άμεση απάντηση από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Δημήτρης Ιτούδης, η οποία με ένα επί μέρους σκορ 26-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-37).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επιβάλει τον ρυθμό, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-55).  Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 71-65.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς-Γκος (6ρ. και πέντε ασίστ) και Ταβάρες (1ορ. και μία ασίστ) με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν (13ρ. και δύο ασίστ) και Μιλουτίνοφ (10ρ. και μία ασίστ) με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-14, 37-40, 56-55, 71-65