Μπαρτσελόνα-Ούνικς 111-109: Στην παράταση πήραν την ματσάρα οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν στην παράταση με 111-109 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-2, ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 10-7.

Η Ούνικς Καζάν ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και επέβαλε τον ρυθμό της, ενώ πήρε προβάδισμα και με έξι πόντους (22-16, 5' λεπτό). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ αλλά μείωσαν στον ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-27). Αν και οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με τρεις πόντους (33-30, 12' λεπτό), η Ρωσική ομάδα με ένα επί μέρους σκορ 16-4, πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-37).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-57). Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 37-20, επέστρεψαν στο παιχνίδι. Στα 15 δευτερόλεπτα, ο Νίκολα Μίροτιτς κέρδισε πολύ έξυπνα φάουλ για τρεις βολές, με την Ούνικς Καζάν σε εκείνη την στιγμή να προηγείται με τρεις πόντους (94-91). Ο άσος της Μπαρτσελόνα σκόραρε και τις τρεις και σε συνδιασμό  με το άστοχο σουτ του Λορέντζο Μπράουν, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (94-94). Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ, με την Μπαρτσελόνα να είναι πιο αποτελεσματικά και να ευστοχεί στις βολές, για αυτό και επικράτησε της Ούνικς Καζάν με 111-109.

Δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94 (τέλος της κανονικής περιόδου), 111-109 (τέλος της α' παράτασης)