Eρ. Αστέρας-Μπάγερν 81-78: Ο Νίκολα Κάλινιτς έδειξε τον δρόμο για την νίκη

Ο Ερυθρός Αστέρας υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 81-78, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 7-9, όσο έχουν και οι Βαυαροί.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά και εναλλάσονταν στο σκορ, με την Μπάγερν Μονάχου να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει το προβάδισμα και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Πολλές εναλλαγές στο σκορ και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Βαυαρούς να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-65). Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 16-11, νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 81-78.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Κάλινιτς (7ρ. και τέσσερις ασίστ) και Λάζιτς με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Λούτσιτς και Βάιλερ-Μπαμπ με 21 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-45, 65-67, 81-78