Μονακό-Ζενίτ 74-85: «Άλωσαν» το Πριγκιπάτο με καθοριστικούς Λόιντ και Μπάρον

H Zενίτ έκανε "απόδραση" από την έδρα της Μονακό, επικρατώντας των Μονεγάσκων με 85-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-6, ενώ η ομάδα του Πριγκιπάτου έπεσε στο 6-10.

Η Ζενίτ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-14). Η Μονακό ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-14, μείωσε την διαφορά, με την Ρωσική ομάδα να κρατάει το προβάδισμα της στους δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56).  Η Ζενίτ ήταν καταιγιστική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-17, νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 85-74.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Λόιντ και Μπάρον με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μονακό ξεχώρισε ο Μπέικον και ο Άντζουσις με 21 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85