Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 93-80: Με σούπερ Μίροτιτς το ντέρμπι βάφτηκε μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 12-2, ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 11-3.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με επτά πόντους (9-2, 3' λεπτό). Άμεση η απάντηση της Μπαρτσελόνα, η οποία με ένα επί μέρους σκορ με 22-10, προσπέρασε και και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19).

Οι μπλαουγκράνα είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-42).  Οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-58). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 93-80.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς (10ρ. και μία ασίστ) και Ντέιβις με 31 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Κοζέρ και Ερτέλ με 11 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-19, 51-42, 67-58,  93-80