Παναθηναϊκός -Άλμπα Βερ. 82-67: Με όπλο την άμυνα επέστρεψαν στις νίκες οι πράσινοι

O Παναθηναικός στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε τις λύσεις και με όπλο την άμυνα του, επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 82-67 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-10, με τους Γερμανούς να πέφτουν στο 5-9.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-25). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Άλμπα Βερολίνου με ένα επί μέρους σκορ 18-4, να προηγείται με εννιά πόντους (43-34, 16' λεπτό). Οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά στα επόμενα λεπτά με εννιά σερί πόντους και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Ελληνική ομάδα να έχει διαφορά πέντε πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52).  Ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 82-67.

Δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67
On Fire: Ο Μέικον του Παναθηναικού με 20 πόντους, έντεκα ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 26:30 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 80-62 (οι 18 πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 38' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Μέικον (11 ασίστ και 2ρ.) και Κασελάκης με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Έρικσον και Ντα Σίλβα με 18 και 13 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 45.9% της Άλμπα Βερολίνου στα δίποντα, με τον Παναθηναικό να έχει 53.7%.
Διαιτητές: Ράντοβιτς, Πέτεκ, Νίκολιτς