Ζαλγκίρις-ΤΣΣΚΑ 51-73: Σαρωτικοί οι Μοσχοβίτες με υπογραφή των Σβεντ και Μιλουτίνοφ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας "απέδρασε" από την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 73-51, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 9-5, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 3-11.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να μπαίνει αρχικά πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ισορροπεί τις καταστάσεις και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Χαμηλό το επί μέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο (11-10), με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (30-28).

Η Ρωσική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-11, προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-39).  Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-51.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας διακρίθηκαν οι Μιλουτίνοφ (12ρ.) και Σβεντ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Νέμπο (7ρ.) και Καβανό με έντεκα και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-19, 28-30, 39-57, 51-73