Ζενίτ-Φενέρμπαχτσε 80-86: Με σούπερ Βέσελι απόδραση από την Αγία Πετρούπολη

Η Φενέρπαχτσε νίκησε εκτός έδρας την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 86-80 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-9, με την Ρωσική ομάδα να πέφτει στο 8-6.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Γιαν Βέσελι να πετυχαίνει τους 15 από τους 16 πόντους της Φενέρμπαχτσε. Η Ζενίτ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (18-16).

Αν και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν χαμηλά το σκορ, η Ρωσική ομάδα διηύθυνε το παιχνίδι και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (41-40). Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Τουρκική ομάδα αυτή την φορά να δίνει τον ρυθμό, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-61).  Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-18 νίκησε εκτός έδρας την Ζενίτ με 86-80.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Βέσελι και Ντε Κολό (8 ασίστ και 3ρ.) με 32 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Λόιντ και Κουζμίνσκας με 19 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-16, 41-40, 62-61, 80-86