Βιλερμπάν-Μπαρτσελόνα 60-80: Καθάρισε ο Λαπροβίτολα για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 80-60 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 9-2, ενώ η Γαλλική ομάδα έπεσε στο 6-5.

Η Μπαρτσελόνα, η οποία δεν είχε στην διάθεση της τον τραυματία Νικ Καλάθη, άρχισε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-9). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 19-12, με τους μπλαουγκράνα να προηγούνται με τρία πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-28).

Η Καταλανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-19, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-47). Η Μπαρτσελόνα διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 18-13 και επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 80-60.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα (7ρ. και δύο ασίστ) και Μίροτιτς με 25 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Οκόμπο και Τζόουνς (6ρ. ακι τέσσερις ασίστ) με 17 και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-19, 28-31, 47-62 60-80