Μπασκόνια-ΤΣΣΚΑ 74-80: «Απόδραση» για τους Μοσχοβίτες από την Βιτόρια

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπό τις οδηγίες του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε εκτός έδρας της Μπασκόνια με 80-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-5, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια έπεσε στο 4-7.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-8). Η Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 18-12, μείωσε την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (26-35).

Η Ρωσική ομάδα διεύρυνε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-41). Αν και η Μπασκόνια προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 33-26, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε απαντήσεις και διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας με 80-74.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας διακρίθηκαν οι Κλάιμπερν και Βότιμαν με 16 πόντους έκαστος, ενώ ο Σενγκέλια σκόραρε 15 πόντους. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Ένοχ (10ρ.) με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 8-23, 26-35, 41-54, 74-80