Ζαλγκίρις-Φενέρμπαχτσε 86-75: Ουλανόβας και Ντράγκιτς έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Μετά την νίκη επί του Παναθηναικού με 76-69 την Τρίτη (16/11), η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε και της Φενέρμπαχτσε με 86-75, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 2-9, ενώ η Τουρκική ομάδα έπεσε στο 3-8.

Αν και η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα με επτά πόντους (11-4, 5' λεπτό), με την Ζαλγκίρις να μαζεύει την διαφορά, αλλά την Τουρκική ομάδα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, προηγήθηκε με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Οι "πράσινοι" αν και βρέθηκαν να προηγούνται και με 15 πόντους (48-33, 23' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχασαν μεγάλο μέρος της διαφοράς λόγω της αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων, αλλά προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-59). Η Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-16 και νίκησε εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 86-75.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ουλανόβας (5ρ. και δύο ασίστ) και Ντράγκιτς (2ρ.) με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 17 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ, με τους Χένρι και Βέσελι να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-18, 38-29, 64-59, 86-75