Ζενίτ-Αρμάνι 74-70: Λύγισαν τους Μιλανέζους και πέτυχαν την πέμπτη σερί νίκη

Η Ζενίτ υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία δέχθηκε πλήγμα με τον τραυματισμό του Κωνσταντίνου Μήτογλου, με 74-70 και πέτυχε τις πέντε σερί νίκες στην ΕuroLeague, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 8-3, ίδιο ρεκόρ με την Ιταλική ομάδα.

Αν και η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με οχτώ πόντους (12-4, 5' λεπτό), η Ζενίτ βρήκε απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 15-7, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι Μιλάνο με ένα επί μέρους σκορ 14-5, να προσπερνά και να έχει το προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Παρότι η Ιταλική ομάδα πήρε προβάδισμα και με πέντε πόντους (42-37, 22' λεπτό), οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα και αύξησαν την απόσταση στους επτά πόντους (52-45, 25' λεπτό). Η Αρμάνι Μιλάνο συμμάζεψε την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-60). Σε χαμηλό επίπεδο ήταν το σκορ στην τέταρτη περίοδο, με την Ζενίτ να είναι πιο αποτελεσματική και να επικρατεί εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 74-70.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Ροντρίγκεθ (6 ασίστ) και Χάινς (8ρ. και μία ασίστ) με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζενίτ ξεχώρισε ο Μίκι με 17 πόντους, με τους Γκουντάιτις (7ρ.) και Λόιντ (6ρ.) να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:19-19, 35-39, 60-60, 74-70