Ζαλγκίρις - Παναθηναϊκός 76-69 : Χωρίς φρένα στον κατήφορο

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην τελευταία Ζαλγκίρις και ηττήθηκε με 76-69. Με αυτό το αποτέλεσμα οι παίκτες του Πρίφτη έπεσαν στο 2-8, ενώ οι Λιθουανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (1-9).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 (0-4, 1'), ωστόσο στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά. Η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε και γρήγορα φρόντισε να περάσει μπροστά με μεγάλα σουτ του Μιλάκνις, για να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει στο +8 από το τριφύλλι (20-12, 10'). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο και να φτάσουν έως και στο +14 (34-20, 16'). Η ελληνική ομάδα δεν επέτρεψε στους Λιθουανούς να ανεβάσουν παραπάνω το σκορ, αφου αρχικά ο Κασελάκης εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος για να κάνει το 34-24, ενώ στη συνέχεια ο Μέικον με τρίποντο και μία βολή μείωσε σε 34-28 στο 17'. Η Ζαλγκίρις είδε τον Μιλάκνις να αποχωρεί με ενοχλήσεις στον αστράγαλο, πριν το τέλος του πρώτου μισού, ωστόσο παρά την πίεση του Παναθηναϊκού, διατήρησε το προβάδισμά της (43-37, 20').

Οι παίκτες του Πρίφτη βρίσκονταν διαρκώς πίσω σε ρόλο κυνηγού και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνεχώς τις λύσεις και κατάφερναν να ξεφεύγουν στο σκορ. Έτσι, το σύνολο του Ζντοβντς κράτησε τα ηνία και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (60-52, 30'). Με το ξεκίνημα του τελευταίου μέρους ο Μέικον ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ενώ λίγο αργότερα ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους τρεις πόντους (60-57, 32'). Ο Μιλάκνις έδωσε τη λύση για την ομάδα του, καθώς με δικό του τρίποντο έδωσε εκ νέου το σύνθημα στους συμπαίκτες του, οι οποίοι απάντησαν στην αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, φτάνοντας στο +10 (67-57, 33'). Ο Μέικον ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να κινήσει τα νήματα, καθώς ήταν ο μόνος που προσπαθούσε να δώσει ώθηση στους συμπαίκτες του. Η Ζαλγκίρις, με μπροστάρηδες τους Μιλάκνις, Κάβανο και Μπλάζειβτς, διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη, επικρατώντας με 76-69.

Τα δεκάλεπτα:20-12, 43-37, 60-52, 76-69.

On Fire: Ο Μιλάκνις με 13 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +14 της Ζαλγκίρις (34-20, 16').

Ξεχώρισαν: Ο Καβάνο μέτρησε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ για τη Ζαλγκίρις, ενώ ο Ουλανόβας είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από τον Παναθηναϊκό ο Μέικον είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Παπαπέτρου μέτρησε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Η Ζαλγκίρις είχε 19 ασίστ για 8 λάθη ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 13 ασίστ για 12 λάθη.

Διαιτητές: Ράντοβιτς - Πέρεθ - Ουντιάνσκι.