Μακάμπι Τ.Α.-Μπαρτσελόνα 85-68: Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανάγκασε τους μπλαουγκράνα στην πρώτη ήττα

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ υπό τις οδηγίες του κόουτς Σφαιρόπουλου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπαρτσελόνα με 85-68, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-2, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 6-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (13-12), με την Μακάμπι Τελ Αβιβ με ένα επί μέρους σκορ 18-6 να περνάει μπροστά και να προηγείται με δεκατρείς πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-18). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με είκοσι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-36).

Οι μπλαουγκράνα έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-8 μείωσε την απόσταση, αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-54).  Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-14 νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 85-68.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Νάναλι και Γουίλμπεκιν με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χίγκινς και Μίροτιτς με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 31-18, 56-36, 65-54, 85-68