Μακάμπι - Ζαλγκίρις 76-62: Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε «στροφές» και καθάρισε

Η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 76-62 απέναντι στην Ζαλγκίρις και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-2, σε αντίθεση οι Λιθουανοί βυθίστηκαν στο 0-5 και αγνοούν ακόμη την χαρά της νίκης στη διοργάνωση.

Πολύ δυνατά και αποφασισμένοι μπήκανε στον αγώνα οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν με 12 πόντους (14-2,10'). Έπειτα οι «πράσινοι»... πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 2-18 πήραν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με 4 πόντους (16-20,10'). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε καλύτερα και τελείωσε το ημίχρονο στο +9 (39-30,20'). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Ισραηλινοί και μετά την ανάπαυλα και ανέβασαν και άλλο την διαφορά τους σε διψήφια νούμερα πλέον (58-46,30'). Στο τελευταίο μέρος... η ομάδα του λαού δεν είχε κανένα πρόβλημα και διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, φτάνοντας στην εύκολη νίκη με 76-62

Για την  Μακάμπι την διαφορά έκανε ο Γουίλιαμς με 17 πόντους και ακολούθησε ο Νάναλι με  15 πόντους

Για την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Μιλάκνις με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62