Μονακό - Ερ. Αστέρας 70-62: Επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα οι Μονεγάσκοι

Η Μονακό πήρε τη νίκη με 70-62 απέναντι στον Ερ. Αστέρα, επιστρέφοντας  στις νίκες μετά από τα δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-3, ενώ οι Σέρβοι έπεσαν στο 2-4.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο ομάδες, με τις εναλαγγές στο σκορ να είναι σηνεχής στα πρώτα λεπτά, έπειτα η Μονακό ανέβασε λίγο... στροφές και κατάφερε να προηγηθεί  με 9 πόντους (21-12, 10').  Με την ίδια ταχύτητα μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε ακόμη και με 12 πόντους (29-17, 12'), από εκέινη την στιγμή και μετά οι Σέρβοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και μείωσαν στους 5 πόντους πριν το ημίχρονο (41-36,20').  Μετά την ανάπαυλα οι Σέρβοι ήταν ακόμη καλύτεροι και κατάφεραν προηγηθούν με 5 πόντους (47-52,27')  , παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Όμως οι Μονεγάσκοι δεν άργησαν να πάρουν ξανά μπρος και γύρισαν το παιχνίδι τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +3 (56-53,30'). Στο τελευταίο μέρος οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν από... ατσάλι καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 14-9 και οι Μονεγάσκοι πήρανε τελικά τη νίκη με 70-62.

Για την Μονακό την διαφορά έκανε ο Ντιαλό με 19 πόντους  και ακολούθησε ο Μοτεγιούνας με 14 πόντους

Για τον Ερυθρό Αστερά ξεχώρισε ο Γουόλτερς με 18  πόντους  και ακολούθησε ο Κάλινιτς με 14 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62