Μπασκόνια - Μονακό 78-66: Ο Φοντέκιο οδήγησε τους Βάσκους στη τρίτη συνεχόμενη νίκη

Η Μπασκόνια πανηγύρισε τη νίκη με 78-66 απέναντι στην Μονακό και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-2, ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 2-3 αφού δέχτηκαν την τρίτη τους συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση και πάλι από Ισπανική ομάδα.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα και οι δύο αντίπαλοι χωρίς κανένας από τους δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρα τα ηνία του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες είχαν συνεχώς εναλλαγές του σκορ.  Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Βάσκους να... πατάνε λίγο καλύτερα στο παιχνίδι και να τελειώνουν το ημίχρονο στο +3 (38-35,20').  Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι... ανέβασαν ταχύτητα και παίζοντας όμορφο μπάσκετ με πολύ σκληρή άμυνα κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ 22-11 να ανεβάσουν την διαφορά στο +14 (60-46, 30').  Στο τελευταίο μέρος η Ισπανική ομάδα κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα της  και παρά την προσπάθεια των Μονεγάσκων να κάνουν την ανατροπή, το σύνολο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έφτασε στη νίκη με  78-66

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Φοντέκιο με 20 πόντους και ακολούθησε ο Νοκό με 14 πόντους

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 18 πόντους και ο Άντζουλιτς που πρόσθεσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-35, 60-46, 78-66