Ερ. Αστέρας-Άλμπα 63-78: «Απόδραση» από το Βελιγράδι με στρατηγό Λο

Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 78-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-3, το ίδιο και με τους ερυθρόλευκους από την Σερβία.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, αλλά την Άλμπα Βερολίνου να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (12-10). οι Γερμανοί πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επι μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-25).

Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά την πίεση του Ερυθρού Αστέρα, βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-46). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρας με 78-63, ενώ υπενθυμίζουμε ότι την Τρίτη (26/10) θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκε ο Λο με 17 πόντους, ενώ οι Σίκμα και Ζούσμαν σκόραραν από έντεκα πόντους έκαστος. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Κούζμιτς και Γουόλτερς με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78