Παναθηναικός-Φενέρμπαχτσε 91-87: Ο Νέντοβιτς έκρινε το θρίλερ του ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναικός φόρτσαρε στο δεύτερο μέρος και διαχειριζόμενος καλύτερα τις καταστάσεις στο τέλος του παιχνιδιού, επικράτησε εντός έδρας της Φενέρμπαχτσε με 91-78, με τους "πράσινους" να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 1-1, ίδιο με την Τουρκική ομάδα.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους, με την Φενέρμπαχτσε να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναικό να πιέζει και με ένα επί μέρους σκορ 9-1 στα τελευταία λεπτά, να μειώνει στον ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Αν και οι πράσινοι πέρασαν μπροστά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (53-46, 23'), η Φενέρμπαχτσε βρήκε απαντήσεις και πήρε το προβάδισμα στα επόμενα λεπτά. Παρότι, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 29' (64-64), η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-64). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναικό να διαχειρίζεται πιο ιδανικά τις καταστάσεις στα τελευταία λεπτά και χάρη σε ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπούκερ και τις βολές του Νέντοβιτς, οι "πράσινοι" ξαναπέρασαν μπροστά και νίκησαν εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε με 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 54-67, 91-87
On Fire: O Νέντοβιτς με 20 πόντους και τρεις ασίστ σε 25:16 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: To 45-36 (οι εννιά πόντοι διαφοράς για την Φενέρμπαχτσε στο19' λεπτό
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Βέσελι (10ρ.) και Ντε Κολό με 18 κι 16 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 64.7% της Φενέρμπαχτσε στις ελεύθερες βολές, με τον Παναθηναικό να έχει 92.6%.
Διαιτητές: Πέρεθ, Βίλιους, Κόλιενσιτς