Μπαρτσελόνα-Άλμπα 96-64: Επιβλητικοί οι μπλαουγκράνα στην πρεμιέρα με «22αρα» του Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα νίκησε άνετα την Άλμπα Βερολίνου με 96-64 για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague.

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-15). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 22-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-29).

Αν και η Άλμπα Βερολίνου μείωσε την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 17-13, η Καταλανική ομάδα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-46). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 33-18 και νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 96-64.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Γιουκουμπάιτις με 22 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκε ο Σίκμα με 16 πόντους και δέκα ριμπάουντ και ο Λο με δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-15, 50-29, 63-46, 96-64