Ρεάλ-Εφές 82-69: «Σίφουνας» η βασίλισσα στην πρεμιέρα

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και κράτησε το προβάδισμα που "έχτισε" στην πρώτη περίοδο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και νίκησε την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης με 82-69, για την πρώτη αγωνιστική της κορυφαίας Ευρωπαικής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυνατά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-15). Οι μερένγχες διατήρησαν σε διψήφιο αριθμό πόντων την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτα και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-35).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και παρά την πίεση της Εφές, προηγήθηκαν  με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-48). Αν και η Εφές πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έκανε ένα επί μέρους σκορ 21-14, η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 82-69.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ερτέλ και Γιαμπουσέλε με 15 πόντους έκαστος, με τον Ταβάρες να έχει 13 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, ενώ από την Εφές διακρίθηκαν οι Λάρκιν και Πετρούσεφ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 32-15, 50-35, 68-48, 82-69