Μονακό-Παναθηναικός 75-63: Λίγος στην πρεμιέρα

Ο Παναθηναικός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μονακό εκτός έδρας και ηττήθηκε με 75-63 ,για την πρώτη αγωνιστική της EuroLeague της φετινής σεζόν.

Η Μονακό ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και βρήκε λύσεις στα πρώτα λεπτά κυρίως με τον Μάικ Τζέιμς, με τον Παναθηναικό να μειώνει στον ένα πόντο (15-14, 8'), αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-15). Οι Μονεγάσκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά την πίεση των "πρασίνων", προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-28).

Οι γηπεδούχοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-44). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 17-6 και πήρε προβάδισμα με 22 πόντους (73-51, 36'), με τον Παναθηναικό να μαζεύει όσο μπορεί την διαφορά στα τελευταία λεπτά, αλλά τους Μονεγάσκους να νικούν με 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63

On Fire: Ο Άντσουσιτς της Μονακό με 17 πόντους, δύο ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 14:31 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 73-51 (οι 22 πόντοι διαφορά για την Μονακό στο 36' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Άντσουσιτς και Τζέιμς με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Παπαπέτρου και Μέικον με 16 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: To 20% του Παναθηναικού στα τρίποντα, με την Μονακό να έχει 42.9%.

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Γιόβτσιτς, Κλιβάζ