Παναθηναϊκός-Εφές 80-74: Για τον Παύλο

Ο Παναθηναικός νίκησε την Εφές με 80-74 και κατέκτησε το τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Ο Παναθηναικός προηγήθηκε με έξι πόντους (18-12), αλλά η Εφές με ένα επί μέρους σκορ 14-5, απάντησε και ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-23). Οι πράσινοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11, προηγήθηκαν με 13 πόντους (47-34).

Αν και η Εφές ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μερους σκορ 20-12, ο Παναθηναικός διατήρησε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Παρότι η Εφές συνέχισε να πιέζει στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 80-74, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το "3ο τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος".

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9, Μέικον 13, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3, Καββαδάς, Κασελάκης 6, Γουάιτ 7, Φλόιντ 10, Νέντοβιτς 9, Έβανς 6, Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 7.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 17, Σαϊμπίρ 6, Μπαλμπάι, Γκετσίμ 2, Ιλιάσογλου, Γκαζί, Μοερμάν, Τουντσέρ 11, Μίτσιτς 17, Άντερσον 9, Πετρούσεβ 5, Ντάνστον 7.