Παναθηναϊκός-Παρτιζάν 89-85: Λύγισε τον Ομπράντοβιτς στην παράταση

Ο Παναθηναικός υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Πρίφτη με ανατροπή επικράτησε της Παρτιζάν που κοουτσάρει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 89-85 στην παράταση και θα παίξει με την Εφές στον τελικό του "3ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος" την Κυριακή (19/9).

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, αλλά η Παρτιζάν υπό τις οδηγίες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπέρασε και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-14). Η Σερβική ομάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 28-17 και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-31).

Οι πράσινοι μείωσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 28-20, αλλά οι ασπρόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-59). Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδους στην τέταρτη περίοδο και οι Παναθηναικός έκανε ένα επί μέρους σκορ 21-12, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (80-80). Οι πράσινοι έπαιξε πιο αποτελεσματικά στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Παρτιζάν με 89-85.

Δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (τέλος της κανονικής περιόδου), 89-85 (τέλος της πρώτης παράτασης).

Από τον Παναθηναικό διακρίθηκε ο Παπαπέτρου με 20 πόντους, ενώ οι Έβανς και Πέρι σκόραραν από 15 πόντους έκαστος. Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι ΛεΝτέι και Μαντάρ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.