Παρτιζάν-Εφές 92-85: Νίκη για τους Σέρβους στο «αντίο» του Βελίτσκοβιτς

Η Παρτιζάν υπό τις οδηγίες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε της Εφές με 92-85 σε φιλική αναμέτρηση στην Σταρκ Αρένα του Βελιγραδίου, εκεί οπού ο Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς που αγωνιζόνταν στην Σερβική ομάδα, είπε το αντίο του από τα γήπεδα.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του προπονητή, Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο οποίος έφυγε από την ζωή την Πέμπτη (16/9).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Παρτιζάν να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Σερβική ομάδα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Αν και η Εφές προηγήθηκε με τρεις πόντους (51-48) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Παρτιζάν προσπέρασε ξανά μπροστά και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-64). Η Σερβική ομάδα παρά την πίεση της Εφές στην τέταρτη περίοδο, είχε τον έλεγχο και νίκησε με 92-85.

Από την Παρτιζάν ξεχώρισε ο Ζάγκορατς με 15 πόντους, με τους Λεντέι και Μαντάρ να σκοράρουν απο 14 πόντους έκαστος. Από την Εφές διακρίθηκαν οι Μίτσιτς και Πετρούσεφ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Μόερμαν να βάζει έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-23, 46-45, 66-64, 92-85