Παναθηναικός-Βίρτους 112-111 (2η παρ.): Πήρε την ματσάρα με καθοριστικό Παπαπέτρου

Ο Παναθηναικός χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να επικρατήσει της Βίρτους Μπολόνια με 112-111 και να πάρει την τρίτη θέση στο φιλικό τουρνουά του Μονάχου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά με τους πράσινους να είναι μπροστά στα περισσότερα λεπτά , με το αποτέλεσμα όμως να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23). Ίδιο σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, αλλά τον Παναθηναικό να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42), ενώ ο προπονητής των πρωταθλητών Ιταλίας, Σέρτζιο Σκαριόλο αποβλήθηκε στο 18' λεπτό με δύο τεχνικές ποινές λόγω διαμαρτυριών.

Οι πράσινοι ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 28-19 και πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-61), με το σκορ να διαμορφώνει ο Μπελινέλι με τρίποντο από το κέντρο και ο προπονητής του Παναθηναικού, Δημήτρης Πρίφτης να του δίνει συγχαρητήρια. Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-19, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (90-90).  Παρότι οι Ιταλοί προηγούνταν με 100-98 τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης παράτασης, ο Παπαπέτρου με δικό του καλάθι έφερε ξανά το ματς στα ίσα και χρειάστηκαν ακόμη μια παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Στις λεπτομέρειες, οι πράσινοι πήραν την νίκη επικρατώντας με 112-111.

Aπό τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου και Πέρι με 41 και 25 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Αμπάς και Μπελινέλι με 21 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90 (κ.α.), 100-100 (α' παρ.), 112-111.