Μπάγερν-Βίρτους 90-66: «Σάρωσαν» οι Βαυαροί τους Ιταλούς

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Βίρτους Μπολονία με 90-66 στο τουρνουά της Βαυαρικής πρωτεύουσας και θα αντιμετωπίσει στον τελικό, την Κυριακή (12/9), τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ οι Ιταλοί θα παίξουν με τον Παναθηναικό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με την Μπάγερν Μονάχου να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βίρτους Μπολόνια να προηγείται με ένα πόντο (37-36, 15'), αλλά την Μπάγερν Μονάχου να προσπερνάει ξανά και να έχει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι Βαυαροί πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-54). Η Γερμανική ομάδα συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της και στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 23-13 και κατάφερε να νικήσει με 90-66.

Δεκάλεπτα: 25-21, 43-37, 67-54, 90-66