Παρτιζάν-Μονακό 120-114: Ματσάρα και νίκη μετά από τρεις παρατάσεις για τους ασπρόμαυρους

Η Παρτιζάν χρειάστηκε τρεις παρατάσεις για να επικρατήσει τελικώς της Μονακό με 120-114 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ενώ η Παρτιζάν ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-22). Η Σερβική ομάδα υπό τις οδηγίες του κόουτς Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 27-14 και προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνοτ (51-36).

Αν και η Μονακό πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 28-18, οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-64). Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν την Παρτιζάν, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (84-84). Μετά από τρεις παρατάσεις, η Παρτιζάν νίκησε την Μονακό σε φιλική αναμέτρηση με 120-114.

Από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Σμαιλάτζιτς και Λεντέι με 32 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μονακό διακρίθηκαν οι Γκρέι και Άντσουσιτς με 19 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-22, 51-36, 69-64, 84-84 (τέλος της κανονικής περιόδου), 93-93 (τέλος της α' παράτασης), 102-102 (τέλος της β' παράτασης), 120-114 (τέλος της γ' παράτασης)