Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 55-83: Καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός γνώσισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 83-55 στο πρώτο παιχνίδι του Magenta Sport Cup.

Άσχημα  μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, πιέστηκαν στην άμυνα από τον Ερυθρό  και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ. Αυτό στην πορεία άλλαξε  χάρη στον εξαιρετικό Κασελάκη που με 3/4 εύστοχα τρίποντα στο ημίχρονο, κατάφερε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό να πάει στα αποδυτήρια  στο +3 (35-32,20').  Μετά την ανάπαυλα οι Σέρβοι ήταν εξαιρετικοί ανέβασαν στροφές, πήρανε εκ νέου τα ηνία του παιχνιδιού και τελείωσαν τη τρίτη περίοδο στο +11 (43-64,30'). Το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τους «ερυθρόλευκους» της Σερβίας να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 83-55.

Ο Κασελάκης με 13 πόντους. ήταν ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Κάλινιτς είχε 13 πόντους, ο Ιβάνοβιτς 12 και ο Μίτροβιτς 11 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 13 (2), Ο. Ουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ Ρος 2

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 (1), Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12 (2), Α. Ουάιτ 9, Κούζμιτς 6, Τσίρμπες 2.