Βιλερμπάν-Άλμπα 62-71: Με ανατροπή οι Βερολίνέζοι νίκησαν τους Γάλλους

Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε της Βιλερμπάν με 71-62 σε φιλική αναμέτρηση για το τουρνουά του Παρισιού

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παρότι η Άλμπα πίεζε για να μειώσει την διαφορά, η Γαλλική ομάδα ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Αν και οι Βερολινέζοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί, η ομάδα από την Λυών διατήρησε την διαφορά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).

Η Γερμανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 25-5, ανέτρεψε τις καταστάσεις και πήρε το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-46). Αν και η Βιλερμπάν πίεχε για να επιστρέψει στην πρωτοπορία, η Άλμπα Βερολίνου διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και νίκησε στην φιλική αναμέτρηση με 71-62 στο τουρνουά του Παρισιού.

Aπό την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Έρικσον και Λο με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-17, 41-35, 46-60, 62-71