Παναθηναϊκός - Ζενίτ 85-92: Οι Ρώσοι πήραν την ματσάρα ύστερα από δύο παρατάσεις

Ύστερα από ένα... εξουθενωτικό παιχνίδι με δύο παρατάσεις η Ζενίτ κατάφερε να πάρει την φιλική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 92-85.

H Ζενίτ ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα από τον Παναθηναϊκό και πήρε τα ηνία του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους πράσινουν να «κολλάνε» στους 7 πόντους (7-16,10'). Οι Ρώσοι έδειχαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και έκλεισαν το πρώτο μισό στο +10 (45-54, 20'). Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης συνέχισε να βρίσκεται σε θέση οδηγού και στην τρίτη περίοδο, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν το come back  στο τελευταίο μέρος της κανονικής διάρκειας και με ένα καλάθι του Γουάιτ στο 1.8'' έστειλαν το ματς στην παράταση. Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν και δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο, ενώ η Ζενίτ που ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έφτασε στη νίκη με 92-85.

Πάντως ο Παναθηναϊκός ανησυχεί ιδιαίτερα για την κατάσταση του Ντάριλ Μέικον, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ, έχοντας υποστεί διάστρεμμα.