Τσεντεβίτα Ολίμπια-Μπάγερν Μονάχου 74-68: Φιλική επικράτηση των Σλοβένων επί των Γερμανών

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 74-68 σε φιλική αναμέτρηση.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Η Τσεντεβίτα Ολίμπια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Η Σλοβενική ομάδα ξέφυγε με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 23-15 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-48). Παρά το γεγονός ότι η Μπάγερν Μονάχου είχε ένα επί μέρους σκορ 20-13 στην τέταρτη περίοδο, η Τσεντεβίτα Ολίμπια διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 74-68 στην φιλική αναμέτρηση.

Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισε ο Μπλάζιτς με 13 πόντους, με τους Έτζιμ και Πούλεν να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος και ο ομογενής φόργουορντ, Ζακ Όγκουστ να έχει εφτά πόντους. Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι ΝτεΣόν Τόμας και Όγκουστιν Ρούμπιτ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 38-33, 61-48, 74-68