Μπαρτσελόνα-Μανρέσα 70-81: Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν τους μπλαουγκράνα και πήραν το Κύπελλο Καταλονίας

Η Μανρέσα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε να νικήσει την Μπαρτσελόνα με 81-70 σε φιλική αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να περνάει μπροστά και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Παρότι οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με δέκα πόντους στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (30-20), η Μανρέσα ανέτρεψε τις καταστάσεις με ένα επί μέρους σκορ 16-5 και πέρασε μπροστά με ένα πόντο (36-35, 19'), αλλά η Μπαρτσελόνα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (37-36).

Αν και οι ερυθρόλευκοι πίεσαν και πέρασαν δύο φορές μπροστά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (44-43), η Μπαρτσελόνα διατήρησε και διεύρυνε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Η Μανρέσα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-14, κατάφερε να νικήσει την Μπαρτσελόνα με 81-70 και να πάρει το φετινό Κύπελλο Καταλονίας, που είναι συνολικά ο τρίτος τίτλος της στην διοργάνωση και ο πρώτος χρονικά από το 1999.

Aπό την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Μπάκο και Σίμα με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σμιτς και Καλάθης με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-36, 56-53, 70-81