Η Φενέρμπαχτσε νίκησε σε φιλικό την Γιαλόβασπορ

Η Φενέρμπαχτσε υπό τις οδηγίες του κόουτς Σάσα Τζόρτζεβιτς, επικράτησε την Γιαλοβασπορ με 88-77 σε φιλική αναμέτρηση.

Η Γιαλόβασπορ έκανε την έκπληξη και ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Η Φενέρμπαχτσε όμως βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-16, κατάφερε να προηγηθεί με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-40).

Αν και η Γιαλόβασπορ ήταν πολύ ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε την διαφορά και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-63). Παρά το γεγονός ότι η Γιαλόβασπορ πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε στο φιλικό με 88-77.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μπούκερ και Σαγιόκ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Φενέρμπαχτσε: Booker 14, Shayok 13, İsmet 12, Melih 12, Pierre 10, Ahmet 8, Vesely 7, Polonara 5, Metecan 4, Enes 3.

Δεκάλεπτα: 16-24, 47-40, 73-63, 88-77