Μονακό-Περιστέρι 90-78: Οι Μονεγάσκοι πέρασαν στον τελικό

Η Μονακό έπαιξε πιο αποτελεσματικά και πήρε την νίκη κόντρα στο Περιστέρι με 90-78, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (5/9).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μονακό να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22). Οι Μονεγάσκοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 30-18 και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-40).

Αν και το Περιστέρι μείωσε στους πέντε πόντους (57-52) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η ομάδα του Πριγκιπάτου διατήρησε το προβάδισμα της και ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-63). Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχισε να πιέζει και στην τέταρτη περίοδο και μειώσε στον ένα πόντο (78-77), αλλά η Μονακό διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με 90-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 53-40, 72-63, 90-78