Αρμάνι-Μπάγερν 92-89: Ο Σιλντς την έστειλε στην Κολωνία (vid)

Με τον Σέιβον Σιλντς να κάνει το παιχνίδι της… ζωής του (34 πόντοι, πέντε ριμπάουντ και 41 PIR), η Αρμάνι Μιλάνο, παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που έδειξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, επιβλήθηκε της Μπάγερν Μονάχου με 92-89 και με 3-2 νίκες, πήρε το εισιτήριο για το Final 4 της Κολωνίας, για πρώτη φορά, μετά το 1992. Ιστορική στιγμή και για τον Έτορε Μεσίνα, που θα συμμετέχει σε 11ο Final 4, με τέταρτη διαφορετική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης για κάτι παραπάνω από 37 λεπτά, με την Μπάγερν, μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (24-22), να χτίζει διψήφια διαφορά από το 13’ (33-22), να την φτάνει στο +17 στο 28’ (72-55) και να μπαίνει το τελευταίο πεντάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (82-70). Το τρίποντο του Σιλντς για το 91-79 στα 78’’, έδειχνε πως έβαζε τέλος στο παιχνίδι, με την Μπάγερν, όμως, όχι μόνο να τρέχει ένα αδιανόητο 0-10 σε 64’’, αλλά να έχει και την τελευταία επίθεση του αγώνα, μετά από επιθετικό φάουλ του Σιλντς στα 14’’. Κάπου εκεί, όμως, μίλησε ο mr Final 4, Κάιλ Χάινς, με μία καθοριστική άμυνα πάνω στον Μπόλντγουιν, στα 7’’. Ο Σιλντς κέρδισε το φάουλ από τον Λούτσιτς, ευστόχησε στην πρώτη βολή για το 92-89, αστόχησε στην δεύτερη, με τον Ρέινολντ να κερδίζει το ριμπάουντ στα 3’’, τον Ζίπσερ να αστοχεί στο μακρινό τρίποντο της ισοφάρισης και την τελευταία κόρνα της γραμματείας, να βρίσκει τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στο Final 4 της Κολωνίας.

Ο Σέιβον Σιλντς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές, με 34 πόντους (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 11/12 βολές) και 41 PIR, με τον Ντιλέινι να προσθέτει 16 πόντους και τον Χάινς 12. Για τους Βαυαρούς, που πήγαν να γυρίσουν ένα παιχνίδι από το -12 σε 64’’, ο Ρέινολντς είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπόλντγουιν 17, όμως έκανε το λάθος στην τελευταία, ουσιαστικά, επίθεση της ομάδας του και ο Τζόνσον 14 πόντους και εννέα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-40, 72-58, 92-89