Εφές-Ρεάλ 88-83: Πήρε το θρίλερ και την πρόκριση στο Final 4 (vid)

Με κορυφαίο τον Σίγκλετον που έκανε ρεκόρ καριέρας στους πόντους, η Εφές άντεξε στην πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης και επικράτησε με 88-83 στο πέμπτο παιχνίδι της σειράς, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για το φετινό Final 4 της EuroLeague, εκεί που θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη.

Η Εφές ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (8-4, 3'), με την Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 12-5, να βρίσκει απαντήσεις και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν τα ηνία του αγώνα στο 15' (31-27), αλλά τους μερένγχες να αντιδρούν, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 14-5. Ως αποτέλεσμα, η βασίλισσα προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η Εφές ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ και πέρασε μπροστά με δώδεκα πόντους (57-45, 26'). Οι Ισπανοί βέβαια κυρίως χάρη σε δύο χρήσιμες τάπες του Ταβάρες και δύο κρίσιμα τρίποντα του Τόμπκινς πήραν το momentum του αγώνα και μείωσαν την διαφορά, με την Εφές να είναι μπροστά μόλις τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με την τουρκική ομάδα να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα. Όπως αποδείχθηκε, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και κομβικό αποδείχθηκε το τρίποντο του Σιμόν για το 83-80, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. H Εφές νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 88-83 και έκανε το 3-2 στην σειρά των προημιτελικών, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για το Final 4 της EuroLeague.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Σίνγκλετον και Μίτσιτς με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα και Τόμπκιντς με 17 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83