Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 74-61: Η πρόκριση θα κριθεί στην Βαρκελώνη

Σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι, ανάμεσα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και την Μπαρτσελόνα, θα κριθεί το εισιτήριο για το Final 4 της Κολωνίας, μετά τον θρίαμβο της ομάδας της Αγίας Πετρούπολη με74-61 .

Οι Ρώσοι, όντας με την πλάτη στον τοίχο, καθώς με ήττα… χάνονταν, μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, προηγήθηκαν με 19-9 και 25-11, προτού ο Μπολμάρο γράψει το 25-13 του 10’.  Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διψήφια υπέρ τους διαφορά μέχρι το ημίχρονο (36-26), συνεχόμενα καλάθια του Πάνγκος έστειλε την Ζενίτ στο +16 (44-28 στο 24’), με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ φτάνει στο 58-36 στο 29’, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι, το τελικό 74-61 για την Ζενίτ, ισοφαρίζει την σειρά σε 2-2, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία τελευταία ευκαιρία, την Τρίτη (4/5) στην Βαρκελώνη, για μία θέση στο Final 4 της Euroleague.

22 πόντους και οκτώ ασίστ είχε ο φοβερός Κέβιν Πάνγκος, με τον Πόιθρες να έχει 12 πόντους και τους Χόλινς και Μπλακ από 11 έκαστος.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Καλάθης είχε 19 πόντους, ο Χίγκινς 13 και μετά το χάος.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61